Total Questions: 11
(269, 278, 296)
(a, b, c) → a + 9 = b & b + 18 = c
(269, 278, 296) → 269 + 9 = 278 & 278 + 18 = 296
Similarly,
(313, 322, 340) → 313 + 9 = 322 & 322 + 18 = 340
Hence, "(313, 322, 340)" is the correct answer.
7 : 329 :: 9 : ?
(a : b) → {a³ - (2 × a)} = b
(7 : 329) → {7³ - (2 × 7)} ⇒ 343 - 14 = 329
(9 : ?) → {9³ - (2 × 9)} ⇒ 729 - 18 = 711
Hence, "711" is the correct answer.
(17, 24, 45)
(a, b, c) → a + 7 = b & b + 21 = c
(17, 24, 45) → 17 + 7 = 24 & 24 + 21 = 45
(12, 19, 40) → 12 + 7 = 19 & 19 + 21 = 40
Hence, "(12, 19, 40)" is the correct answer.
72 : 108 :: 84 : ? :: 102 : 153
(a : b) → (6 : 9) (simplest form)
(72 : 108) → (6 : 9)
(102 : 153) → (6 : 9)
(84 : 126) → (6 : 9)
Hence, "126" is the correct answer.
(7, 98, 196)
(a, b, c) → a × 14 = b & b × 28 = c
(7, 98, 196) → 7 × 14 = 98 & 7 × 28 = 196
(11, 154, 308) → 11 × 14 = 154 & 11 × 28 = 308
Hence, "(11, 154, 308)" is the correct answer.
(13 : 109)
(24 : ?)
(a : b) → {(a × 8) + 5} = b
(13 : 109) → {(13 × 8) + 5} ⇒ 104 + 5 = 109
(24 : ?) → {(24 × 8) + 5} ⇒ 192 + 5 = 197
Hence, "197" is the correct answer.
(8, 7, 407)
(8, 7, 407) → 8² + 7³ ⇒ 64 + 343 = 407
(9, 6, 297) → 9² + 6³ ⇒ 81 + 216 = 297
Hence, "(9, 6, 297)" is the correct answer.
(14, 18, 277)
(a, b, c) → {a² + (b ÷ 2)²} = c
(14, 18, 277) → {14² + (18 ÷ 2)²} ⇒ 196 + 81 = 277
(20, 22, 521) → {20² + (22 ÷ 2)²} ⇒ 400 + 121 = 521
Hence, "(20, 22, 521)" is the correct answer.
11 : 265 :: 20 : ?
(a : b) → {(2a + 2)a + 1} = b
(11 : 265) → {(2 × 11 + 2)11 + 1} ⇒ 24 × 11 + 1 ⇒ 264 + 1 = 265
(20 : ?) → {(2 × 20 + 2)20 + 1} ⇒ 42 × 20 + 1 ⇒ 840 + 1 = 841
Hence, "841" is the correct answer.
3 : 20 :: 7 : ?
(a : b) → {(a² + 1) × 2} = b
(3 : 20) → {(3² + 1) × 2} ⇒ 10 × 2 = 20
(7 : ?) → {(7² + 1) × 2} ⇒ 50 × 2 = 100
Hence, '100' is the correct answer.