RBI OFFICER GRADE ‘B’ PHASE-I EXAM Held on : 09.07.2023(Part-II)

Total Questions: 50

11. The following table shows the number of applicants who applied for two different grade-examinations in a PSU Bank during last 6 consecutive years. Study the table carefully and answer the questions given below it.

From the questions (11-15)

Year/

Grade 

201220132014201520162017
Assistant2.53.51.82.87.47.2
Scale 122.253.54.56.58.4

The number of applicants is in Lakhs (for both grades of examinations).
What is the ratio between the number of students who applied for Scale-1 exam in 2012 and 2015 together and the number of students who applied for Assistant exam in 2015 and 2017 together?

Correct Answer: (5) 13 : 20
Solution:

Number of students who applied for Scale-1 exam in 2012 and 2015 = (2 + 4.5) lakh = 6.5 lakh
Number of students who applied for Assistant exam in 2015 and 2017 = (2.8 + 7.2) lakh = 10 lakh
Required ratio
= 6.5 : 10 = 65 : 100 = 13 : 20

12. Study the above information carefully and answer the questions.

Total number of students who applied in 2017 for both the examinations together was what approximate percentage more than the total number of students who applied in 2012 for both the examinations?

Correct Answer: (3) 247%
Solution:

Number of students who applied for both the examinations together in 2017
= (7.2 + 8.4) lakh = 15.6 lakh
Number of students who applied in 2012 for both the examinations = (2 + 2.5) lakh = 4.5 lakh
Required percentage
= (15.6 - 4.5) × 100 / 4.5
= 11.1 × 100 / 4.5
= 11100 / 45 %
= 2220 / 9 % = 246.66%
≈ 247%

13. Study the above information carefully and answer the questions.

It is expected that in 2018, the number of students who may apply for both the examinations together will be 20% more than the number of students who had applied in 2017 for both the examinations together. What is the number of students who may apply in 2018? (in Lakhs).

Correct Answer: (4) 18.72
Solution:

Total number of students who applied in 2017 = (7.2 + 8.4) lakhs
= 15.6 lakhs
According to the condition,
∴ Total number of expected students in 2018 = 120% of 15.6 lakh
= (120 × 15.6) / 100 lakh
= 18.72 lakh

14. Study the above information carefully and answer the questions.

What is the difference between the total number of students who applied for Scale-1 exams over all the years together and the total number of students who applied for Assistant exams over all the years together? (In lakhs).

Correct Answer: (2) 1.95
Solution:

Total number of students who applied for Scale-1 exam over all the years = (2 + 2.25 + 3.5 + 4.5 + 6.5 + 8.4) lakh = 27.15 lakh
Total number of students who applied for Assistant exams over all the years
= (2.5 + 3.5 + 1.8 + 2.8 + 7.4 + 7.2) lakh = 25.2 lakh
The required difference
= (27.15 – 25.2) lakh = 1.95 lakh

15. Study the above information carefully and answer the questions.

20% of the students who applied for Scale-1 exam in 2017 qualified in pre-test and 25% of the students who applied for Assistant exam in 2017 qualified in pre-test, then what was the total number of students who did not qualify in pre-test in 2017? (In lakhs)

Correct Answer: (3) 12.12
Solution:

Number of students who did not qualify in 2017 :
Scale-I exam ⇒ (100 - 20)% of 8.4 lakh
= (80 × 8.4) / 100 lakh
= 6.72 lakh
Assistant exam ⇒ (100 - 25)% of 7.2 lakh = (7.2 × 75) / 100 lakh
= 5.4 lakh
Required answer
= (6.72 + 5.4) lakh
= 12.12 lakh

16. Read the information given in the following paragraph and answer the questions that follow.

From the questions (66-70)
A private company has given the details about the percentage distribution of the number of employees working in various departments in an organization. The HR department has furnished the details about the ratio between male and female employees in those departments. The employees under Administration, Marketing, Sales, HR and IT are in the percentage of 28%, 25%, 12%, 20% and 15% respectively. The ratios between male and female employees in each department are 11 : 6, 3 : 2, 8 : 9, 7 : 10 and 2 : 3 respectively. Total number of employees in the organisation is 8500.
By what approximate percentage the total number of employees in Marketing and Sales departments together is more than the total number of employees in HR and IT departments together?

Correct Answer: (4) 6%
Solution:

Total number of employees in Marketing and Sales departments
= (25 + 12) / 100 × 8500
= 37 × 85
= 3145
Total number of employees in HR and IT departments
= (20 + 15) / 100 × 8500 = 35 × 85
= 2975
Required percentage
= (3145 - 2975) / 2975 × 100
= 170 × 4 / 119 %
= 680 / 119 %
≈ 5.7% ≈ 6%

17. Study the above information carefully and answer the questions.

What is the total number of males in all the departments together?

Correct Answer: (5) 4505
Solution:

For administration,
Percentage of employees = 28%,
M : F = 11 : 6,
Sum of ratio terms = 11 + 6 = 17
∴ Number of males
= (11 / 17 × 8500 × 28%)
Similarly,
∴ Total number of males
= 11 / 17 × 8500 × 28% + 3 / 5 × 8500 × 25 / 100 + 8 / 17 × 8500 × 12% + 7/17 × 8500 × 20% + 2/5 × 8500 × 15%
= 1540 + 1275 + 480 + 700 + 510 = 4505

18. Study the above information carefully and answer the questions.

What is the difference between the total number of males in Marketing and Administration departments together and total number of females in the same departments?

Correct Answer: (2) 1125
Solution:

Total number of males in Marketing and Administration departments together
= 3/5 × 25% × 8500 + 11/17 × 28% × 8500 = 1275 + 1540 = 2815
Total number of females in Marketing and Administration departments together
= 2/5 × 25% × 8500 + 6/17 × 28% × 8500 = 850 + 840 = 1690
Required difference
= 2815 – 1690 = 1125

19. Study the above information carefully and answer the questions.

Total number of employees in the Marketing department is approximately what percent of the number of females in HR department?

Correct Answer: (1) 213%
Solution:Total number of employees in Marketing department
= 8500 × 25% = 85 × 25 = 2125
Number of females in HR department = 10/17 × 20% × 8500
= 10/17 × 20/100 × 8500 = 1000
Required percentage
= 2125/1000 × 100 = 212.5%

20. Study the above information carefully and answer the questions.

What is the ratio between the number of males in Sales department and number of females in IT department?

Correct Answer: (3) 32 : 51
Solution:Number of males in Sales department = 8/17 × 12/100 × 8500 = 480
Number of females in IT department
= 3/5 × 15/100 × 8500 = 765
Required ratio
= 480 : 765 = 32 : 51