RBI OFFICER GRADE ‘B’ PHASE-I EXAM Held on : 09.07.2023(Part-II)

Total Questions: 50

21. The following table shows the percentage of net profit of company A and Company B for the five year period. Study the following table carefully and answer the questions.

From the questions (21-25)

Company /

Years

2013 (%)2014 (%)2015 (%)2016 (%)2017 (%)
B253052718
A201040912


The ratio of the expenditure of company A to the expenditure of company B was 4 : 5 in the year 2015, then what was the ratio of the income of company A to the income of company B in the same year?

Correct Answer: (1) 16 : 15
Solution:

Let the expenditure of company A in 2015 be Rs. 4x.
Let the expenditure of company B in 2015 be Rs. 5x.


22. Study the above information carefully and answer the questions.

The incomes of both the companies were same in the year 2013, then what was the ratio of the expenditure of company A to the expenditure of company B in 2013?

Correct Answer: (3) 25 : 24
Solution:

Let the income of company A be Rs. x in 2013. For company A,

For company B,

23. Study the above information carefully and answer the questions.

If the total income of company A in the year 2015 was Rs. 49,000, what was the total expenditure of the company A in that year? (In Rs.)

Correct Answer: (2) 35000 
Solution:

Let the expenditure of company A be Rs. E.

= Rs. 35000

24. Study the above information carefully and answer the questions.

The total income of company B in the years 2013 and 2014 together was Rs. 5,00,000. What was the total expenditures of the company B in the years 2014 and 2015 together? (in Rs. lakhs)

Correct Answer: (5) Can’t be determined.
Solution:

For company B in 2013,

In the year 2014,

.... (ii)
Three unknowns and only two equations. Hence, E₁ and E₂ cannot be determined.

25. Study the above information carefully and answer the questions.

The total income of companies A and B together was Rs. 80000 and the income of company A was 40% less than the income of company B in the year 2014. By what approximate percentage the expenditure of company A was less than that of expenditure of company B?

Correct Answer: (1) 29%
Solution:

If Income of company – B = Rs. 10x, then income of company A = (100 – 40)% × 10x = Rs. 6x
∴ 10x + 6x = 16x = 80000
⇒ x = 80000 ÷ 16 = 5000
The income of company A = 6x = 6 × 5000 = Rs. 30000
So, Profit percent


Income of company B


So, required percentage

26. What will come in the place of question mark (?) in the following number series?

5, 25, 157, ?, 12661, 151945

Correct Answer: (5) 505
Solution:

The pattern is :
(5 × 4) + 5 = 20 + 5 = 25
(25 × 6) + 7 = 150 + 7 = 157
(157 × 8) + 9 = 1256 + 9 = 1265
(1265 × 10) + 11 = 12650 + 11 = 12661
(12661 × 12) + 13 = 151932 + 13 = 151945

27. What will come in the place of question mark (?) in the following number series?

35, 80, 150, 310, 610, ?

Correct Answer: (5) 1230
Solution:

The pattern is :
(35 × 2) + 10 = 70 + 10 = 80
(80 × 2) – 10 = 160 – 10 = 150
(150 × 2) + 10 = 300 + 10 = 310
(310 × 2) – 10 = 620 – 10 = 610
(610 × 2) + 10 = 1220 + 10 = 1230

28. What will come in the place of question mark (?) in the following number series?

101, 102, 101, 96, ?

Correct Answer: (3) 85
Solution:

The pattern is :
101 – (3 × 3) + 10 = 101 – 9 + 10 = 102
102 – (4 × 4) + 15 = 102 – 16 + 15 = 101
101 – (5 × 5) + 20 = 101 – 25 + 20 = 96
96 – (6 × 6) + 25 = 96 – 36 + 25 = 85

29. What will come in the place of question mark (?) in the following number series?

3, 17, 45, ?, 143

Correct Answer: (4) 87
Solution:

The pattern is :
3 + (14 × 1) = 17
17 + (14 × 2) = 17 + 28 = 45
45 + (14 × 3) = 45 + 42 = 87
87 + (14 × 4) = 87 + 56 = 143
143 + (14 × 5) = 143 + 70 = 213

30. What will come in the place of question mark (?) in the following number series?

147, 148, 150, 159, 223, ?

Correct Answer: (4) 848
Solution:

The pattern is :
147 + 1⁰ = 148
148 + 2¹ = 150
150 + 3² = 150 + 9 = 159
159 + 4³ = 159 + 64 = 223
223 + 5⁴ = 223 + 625 = 848