RBI OFFICER GRADE ‘B’ PHASE-I EXAM Held on : 28.05.2022 (Part-II)

Total Questions: 50

11. The following table shows the sales details (in ’00) about FIVE different cars and THREE different variants of each model in three different cities. Consider the following table and answer the questions given below :

 

From the questions (11-15)

City →

Models

Delhi

 

 

Mumbai

 

 

Kolkata

 

 

 BXWXSXBXWXSXBXWXSX
A45406432821554229
B506532631236644954
C358518391542305672
D25412645166247781
E202442121484488790

What is the difference between the number of cars of model A sold in all the cities together and the number of cars of model E sold in all the cities together?

Correct Answer: (4) 8500
Solution:

Number of cars of model A sold in all the cities together
= (45 + 40 + 64 + 32 + 8 + 21 + 55 + 42 + 29) × 100 = 33600
Number of cars of model E sold in all the cities together
= (20 + 24 + 42 + 12 + 14 + 84 + 48 + 87 + 90) × 100 = 42100
Required difference
= (421 – 336) × 100 = 8500

12. Study the above information carefully and answer the questions.

The number of WX cars of models C and D together sold in the city Delhi is equal to the number of SX cars of which two models together sold in the city Kolkata?

Correct Answer: (5) C and B
Solution:

The number of WX cars of the models A and D together sold in the city Delhi
= 4100 + 8500 = 12600
Number of SX cars of the models B and C together sold in the city Kolkata
= 5400 + 7200 = 12600

13. Study the above information carefully and answer the questions.

What is the difference between the number of BX cars of models B, C and E together sold in Mumbai and the number of WX cars of models A and D together sold in Kolkata?

Correct Answer: (4) 500
Solution:

BX cars of models B, C
and E together sold in Mum-
bai = 6300 + 3900 + 1200
= 11400
WX cars of A models and D together sold in Kolkata
= 4200 + 7700 = 11900
Required difference
= 11900 - 11400 = 500

14. Study the above information carefully and answer the questions.

The number of WX cars sold in Mumbai and Kolkata together is how much more than the number of WX cars sold in Delhi?

Correct Answer: (3) 12100
Solution:

Number of WX cars sold in
Mumbai and Kolkata together
= 800 + 1200 + 1500 + 1600 +1400 + 4200 + 4900 + 5600 +7700 + 8700 = 37600
Number of WX cars sold in
Delhi = 4000 + 6500 + 8500 +4100 + 2400 = 25500
Required difference
= 37600 - 25500 = 12100

15. Study the above information carefully and answer the questions.

What is the ratio of the number of SX cars of models B and C together sold in Delhi to the number of WX cars of D and E together sold in Kolkata ?

Correct Answer: (4) 25 : 82
Solution:

Number of SX cars of B
and C together sold in the city
Delhi = 3200 + 1800 = 5000
Number of WX cars of D and
E together sold in the city
Kolkata = 7700 + 8700 = 16400
Required ratio = 50 : 164
= 25 : 82

16. The following line diagram shows the details about calories per day required for different ages of babies in the first six years after birth. Consider the following graph and answer the questions given below :

What is the difference between total calories consumed by a 2 year old baby in the month of December and that by a 3 year old baby in the month of July?

Correct Answer: (3) 3100
Solution:

Calories per day required
for a 2 year old baby = 1000
Total number of days in December = 31
Total calories consumed in the
whole month = 1000 × 31
= 31000
Calories per day required for a
3- year old baby = 1100
In July, total number of days
= 31
Total calories consumed in the
whole month = 1100 × 31
= 34100
Required difference
= 34100 - 31000 = 3100

17. Study the above information carefully and answer the questions.

Total calories consumed by 5 year old baby in the month of April is approximately what percentage of the calories consumed by a 6 year old baby in the month of March ?

Correct Answer: (1) 77%
Solution:

Calories per day required
for a 5 year old baby = 1600
Total number of days in April
= 30
Total calories consumed in the
whole month = 1600 × 30
= 48000
Calories per day required for a
6 year old baby = 2000
Total number of days in March
= 31
Total calories consumed in the
whole month = 2000 × 31
= 62000

18. Study the above information carefully and answer the questions.

In the month of January, how much calories will be consumed by a 2 year old baby?

Correct Answer: (5) 31000
Solution:

Calories per day required for a 2- year baby = 1000
Total number of days in January = 31
Total calories consumed in the whole month = 1000 × 31
= 31000 calories

19. Study the above information carefully and answer the questions.

Calories required per day for 5 year old baby is how much percentage less than that by 6 year old baby?

Correct Answer: (2) 20%
Solution:

Calories per day required for a 5 year baby = 1600
Calories per day required for a 6 year baby = 2000
Difference = 2000 – 1600 = 400
Required percentage

= 20%

20. Study the above information carefully and answer the questions.

In case, in a family there are 4 babies of 1 year, 3 years, 5 years, and 6 years age, then a total of how much calories will be required per day in the family for babies?

Correct Answer: (5) 5550
Solution:

Calories per day required for 1 year old baby = 850
Calories per day required for 3 year old baby = 1100
Calories per day required for 5 year old baby = 1600
Calories per day required for 6 year old baby = 2000
Therefore, calories per day required for 4 babies together
= 850 + 1100 + 1600 + 2000
= 5550