Hssc Computer Health Department Exam 2016 (Shift-I)

Total Questions: 100

1. What is the difference between the largest five digit number & the smallest four digit number.

Correct Answer: (3) 98,999
Solution:Largest five digit number= 99999

Smallest four digit  = 1000

∴ difference = 99999 - 1000 = 98,999

2. How many times is 1728 divisible by 12?

Correct Answer: (3) 144
Solution:1728 / 12 = 144

3. If 7³ is added to the square of a number the answer is 539. What is the number?

Correct Answer: (2) 14
Solution:Let number = x

7³ + x² = 539

⇒ x² - 539 - 343

⇒ x² = 196

⇒ x = 14

4. What is the square root of 256/144 ?

Correct Answer: (1) 4/3
Solution:Square root of 256/144

⇒ √(256/144) = 16/12 = 8/6 = 4/3

5. In 2009 a school had 1500 students. In 2010 it experienced a 12% growth in students ex-pecting enrolment & it has experienced a further growth of 5% in 2011. Based on these figures, how many students can the school expect to en-roll in 2011.

Correct Answer: (4) 1764
Solution:In the year 2009 number of students = 1500

In the year 2010 number of student = 1500 x 112/100 = 1680

In year 2011 number of students = 1680 x 105/100 = 1764

6. A dress available for Rs. 1500 is now available for Rs. 1200. What is the discount that the shop is offering on the dress.

Correct Answer: (1) 20%
Solution:Discount

1500-1200 = 300

discount % = 300/1500 * 100 = 20%

7. What is the probability that when a coin is tossed three times successively the outcome would be tail thrice?

Correct Answer: (3) 12.5%
Solution:S = (HHH. HHT, HTH. THH, HTT, THT, TTH. TTT)

or, E = (TTT)

P(E) = n(E)/n(s)= 1/8

P(E)\%= 1/8 * 100 = 12.5%

8. When two dices are thrown. What is the probability that a total of 5 will not appear?

Correct Answer: (2) 8/9
Solution:n(s) = 6 * 6 = 36

n(E) = 32

P(Ε)= n(E)/n(s) = 32/69 = 8/9

9. Ram buys 25 books at Rs. 10 each. If he sells the books at Rs. 300, how much profit does he make on each book?

Correct Answer: (4) 20%
Solution:Cost price = 25 x 10 = 250 Rs.

selling price= 300 Rs.

profit=300-250 = 50 Rs.

profit%=50/250×100 = 20%

10. From a bag of 100 balls, Ri-dhi takes one tenth of the balls & Siddhi takes one third of what is remaining. How many balls did Siddhi take?

Correct Answer: (3) 30
Solution:Ridhi = 100 × 1/10 = 10

Balls Remaining = 100-10 = 90 Balls

Sidhi = 90 x 1/3 = 30 Balls